Güçlendirme

Bina Güçlendirme

’’YIKMAYIN! GÜÇLENDİRELİM. BİNANIZ KALENİZ OLSUN’’ 

Yapı Güçlendirme Nedir ?

Çevre koşulları ve deprem etkileri göz önüne alınarak, gelişen teknoloji ve yeni yapım yöntemleriyle birlikte, hasar gören veya görmeyen site, apartman, bina, fabrika, iş yeri gibi yapıların temel yenilemesi, bakımı, onarımı ve güçlendirmesi ile ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz bizi aramanız yeterli olacaktır. yapıların ya da bir yapı elemanının deprem yönetmeliğinde öngörülen performans düzeyine çıkarmak için yapılan işlemlere bina güçlendirme denir.

Bina Güçlendirmenin Avantajları Nelerdir ?

Bina güçlendirme uygulaması kentsel dönüşüme nazaran 2 farklı avantajı beraberinde getiriyor. İlki bina güçlendirme uygulaması ile bina yıkılıp yeniden yapılmış gibi sağlam ve güçlü oluyor. İkincisi ise binada herhangi bir alan kat kaybı yaşanmıyor. Bina güçlendirmenin bir diğer avantajı ise zaman maliyeti alanında. Zira bina güçlendirme uygulaması birkaç ayda tamamlanırken binanın yıkılıp yeniden yapılması minimum 2 sene sürüyor. Bu durumda binayı kullanan bina sakinleri de hızlıca yeniden evlerine yerleşebiliyorlar.

Yapı güçlendirme uygulamaları deprem kuşağında bulunan ülkemiz için gereklilik teşkil etmektedir, bununla birlikte, 25.07.2014 tarihinde resmi gazetede yayımlanan uygulama yönetmeliğinin 6306 sayılı kanunun 8. maddesinin 2. fırkası uyarınca ‘’Yapının Yıkılması İçin Verilen Süre İçerisinde Maliklerce Güçlendirme Kararı Alınabilir”. Bunun için, öncelikle güçlendirmenin teknik olarak mümkün olduğunun tespit ettirilmesi Gerekmektedir. Devamında güçlendirme kararı alınmalı, güçlendirme projesi hazırlatılmalı ve imar mevzuatı çerçevesinde ruhsat alınmalıdır.’’ Maddesiyle yapı güçlendirme işlemleri hız kazanmıştır.

Bina Güçlendirme Sisteminin Aşamaları Nelerdir ?

  • Binaların durumu yerinde keşif yapılarak tespit edilir.
  • Binadan beton numunesi alınır ve test edilir, varsa binanın projeleri incelenir ve sonrasında bina durumu raporlanır.
  • Depreme karşı binanın dayanıklılığı tespit edilir.
  • Tercihen üniversitelerin deprem kürsüleri danışmanlığında bina güçlendirme projeleri ve bina kullanım amacına yönelik rapor hazırlanır.

Yukarıda bahsi geçen tahkiklerin, sonuçların değerlendirilmesinin ve raporlanmasının mutlaka ehil kuruluşlar tarafından ve mümkünse üniversiteler tarafından yapılması gereklidir. Sonrasında gerekliği halinde yapılacak hesaplar ve projeler de üniversitelerin yapı-deprem bölümleri tarafından yapılmalı veya onaylanmalıdır. Yapılan projeler yapan kurumlarca veya üniversitelerce kullanım amacına göre raporlanmalıdır.

Onaylı projelerin, yetkili belediyelerce ve atanan yapı denetim şirketlerince onaylanması sonrası uygulama firmalarına yaptırmalıdır. Firmalarında üniversite bağlantılarının olması ve uygulama sonrası üniversite kontrollerinin yaptırılarak uygunluk raporu alınması önemlidir. Uygunluk raporu imalatın projesine göre yapıldığının ve kullanım amacına uygunluğunun tasdik edilmesidir. Bu rapor mal sahibine, kiralama ve satışta çok büyük fayda sağlayacaktır. Bu nedenle test, raporlama, raporların değerlendirilmesi, projelerin raporlar paralelinde hazırlanması ve uygulama aşamasında bu işlerde üniversiteler ile çalışan firmaların tercih edilmesi mal sahibinin yararınadır. Bu sistematikte yapılan çalışmalar ileriki aşamalarda oluşacak şüpheleri ve geri dönüşleri engeller.

Kılıçyapı inşaat olarak yukarıda bahsedilen her aşamada İ.T.Ü. yapı deprem kürsüsü bölümü ile birlikte çalışmakta ve bahsi geçen her aşamada üniversitenin onayını almakta ve raporlamaktayız.

Yapı Güçlendirme Nasıl Yapılır ?

Yapıların özelliklerine göre yayın olarak kullanılan yapı güçlendirme yöntemleri şunlardır;

  • Betonarme taşıyıcı sistemin mantolaması veya gömleklenmesi,
  • Taşıyıcı kolon eklenmesi,
  • Çelik profiller ile kolon kiriş takviyesi,
  • Fibercement ile kiriş ve kolon kiriş birleşim noktaları takviyesi.

Yapı Güçlendirme Fiyatları Ne Kadar ?

Yapı güçlendirme fiyatları, yenilenecek olan (site, apartman, bina, fabrika, iş yeri) gibi yapıların büyüklüğüne göre değişmektedir. Bunun için ücretsiz keşif yaparak maliyet çalışması yapmamızı isterseniz bir telefonunuz yeterlidir.

Neden Kılıç Yapı ?

Kılıç Yapı, 2004 yılında Atin İnşaat ile sektöre adım atan Kadir KILIÇ tarafından, 2008 yılında inşaat – taahhüt iş kollarında faaliyet vermek üzere kurulmuştur.

Özel ve kamu kuruluşlarına ait çok sayıda proje de aktif görevler üstlenen Kılıç Yapı, yürüttüğü projelerde konusunda uzman teknik kadrosu ve işçisiyle kaliteli hizmet anlayışıyla çalışmaktadır.

Kılıç Yapı, günümüz inşaat teknolojisinin getirdiği yenilikleri kullanarak sektörde sağlam ve başarılı adımlarla ilerlemektedir.

Not: İstanbul ‘da bir çok site, apartman, bina, fabrika, iş yeri gibi yapıların temel yenilemesi, bakımı, onarımı ve güçlendirmesi ile ilgili hizmet veren firmalar varken çalışacağınız firmayı iyi araştırın binanızın güvenliğini riske atmayın.

Yapı Güçlendirme İle İlgili Çalışmalarımız

Google İçin Etiketlerimiz;
bina güçlendirme
bina güçlendirmenin maliyeti
bina güçlendirme fiyatları 2020
bina güçlendirmenin avantajları
bina yenileme
fabrika temel güçlendirme
site temel güçlendirme
apartman temel güçlendirme
yapı güçlendirmenin faydaları
bina güçlendirme firmaları
zemin güçlendirme
kolon mantolama
kolon güçlendirme
bina güçlendirme fiyatları